Loader
Zamknijclose
Łącznie do zapłaty: 0,00 zł
Kontynuuj zakupy

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do pokoju dziecięcego?

Aktualności

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do pokoju dziecięcego?

Urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest dziecinnie proste. Wręcz przeciwnie. Stworzenie przestrzeni, która będzie funkcjonalna i bezpieczna, a przy tym spodoba się małemu lokatorowi to nie lada wyzwanie. Zdecydowanie najważniejszym elementem są meble. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by osiągnąć oczekiwany efekt? Poznaj kilka naszych porad.

Wyznaczenie stref aktywności

Stwórz swojemu dziecku różne strefy aktywności: odpoczynku, nauki i zabawy.

  • W strefie odpoczynku postaw na minimalizm.

Tutaj maluch powinien się wyciszyć i odpocząć. Zrezygnuj z nadmiaru dodatków, które mogłyby go rozpraszać.

  • W strefie nauki

Wygoda w tej strefie jest również ważna. Ergonomiczne biurko i fotel to podstawa. Najlepiej sprawdzi się fotel regulowany. Jeśli masz taką możliwość ustaw biurko w pobliżu okna. Półki lub regał z książkami umieść w jego sąsiedztwie. Tym sposobem wszystkie, potrzebne rzeczy będą zawsze w zasięgu ręki.

  • Strefa zabawy

Z punktu widzenia dziecka to najważniejsza część pokoju. Szafki z licznymi półkami i szufladami pozwolą na wygodną organizację posiadanych rzeczy i ułatwią utrzymanie porządku. Pamiętaj, że ważna jest również wolna przestrzeń przed meblami, gdzie dziecko będzie mogło rozłożyć swoje zabawki. W przypadku niewielkiego metrażu odpowiednie będą wąskie modele mebli, które nie zajmą całego, dostępnego miejsca.

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń zaspokoi wszystkie potrzeby malucha, a także pozwoli nabrać prawidłowych nawyków. Z czasem Twoja mała pociecha zrozumie, że na łóżku się śpi lub odpoczywa, maluje przy biurku, a bawi w pobliżu komody z zabawkami.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Meble dla dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne. Bezwzględną podstawą jest, by materiał, z jakiego zostały wykonane, był najwyższej jakości, a konstrukcje – stabilne i wytrzymałe.

Staraj się unikać ostrych krawędzi i szklanych dodatków. Przeszklona ława świetnie sprawdzi się w salonie, jednak niekoniecznie w pokoju dziecięcym.

Dobrym pomysłem będzie również przytwierdzenie mebli do ściany. Tym sposobem, nawet kiedy Twój maluch zapragnie się na nie wspiąć, meble pozostaną na swoim miejscu i nie wyrządzą mu krzywdy.

Meble na lata

Dzieci bardzo szybko dorastają. W związku z tym wielu rodziców urządzając pokój swojej pociechy, patrzy przyszłościowo i myśli o tym, by mógł mu służyć przez długie lata. Jeśli chcesz, by kupione meble nie wymagały częstej wymiany – zdecyduj się na uniwersalne modele. Produkty najwyższej jakości o stonowanej estetyce posłużą latami. Świetnie sprawdzą się meble z drewna lub utrzymane w jasnej, jednolitej kolorystyce. Tym sposobem wnętrze będzie dostosowane zarówno dla 5-latka, jak i dziecka w wieku nastoletnim.

Porozmawiaj ze swoją pociechą

Pokój dziecięcy to prywatna przestrzeń, dlatego warto urządzić go zgodnie z jego gustem. Częstym błędem rodziców jest tworzenie takiej aranżacji, która podoba się im samym. Niestety, w rzeczywistości może nie spotkać się to z akceptacją małych lokatorów. Pozwól dziecku na wzięcie udziału przy wyborze nowych mebli. Obejrzyjcie wspólnie przykładowe aranżacje. Wysłuchaj jego potrzeb i oczekiwań. Jeśli wystrój spodoba się dziecku, to zdecydowanie chętniej będzie spędzało w nim czas. A przecież właśnie o to w tym wszystkim chodzi.